Rpg příběhy

Jsme skupina hráčů, kterou spojuje záliba ve hraní TTRPG her s důrazem na hraní rolí, vcítění se do postav a improvizaci. Pořádáme dětské LARPové tábory a festival Brnocon.

Tábor 2022: Poslední tvrz

Celotáborová hra Poslední tvrz s prvky TTRPG a LARPu, přichystala pro odvážné dobrodruhy netradiční týden. Děti ve věku 10-15 let byly součástí příběhu, jehož vývoj samy ovlivňovaly a to nejen plněním příběhových úkolů, ale také skrze nejrůznější logické, pohybové a zručnostní výzvy.

Co ukrývají lesy v okolí tvrze?

Král umírá a na trůn usedá jeho nejstarší syn, jehož největší ambicí je obnovit zašlou slávu a moc království. V této době začíná i příběh dobrodruhů a jejich kapitána Brena, kteří na rozkaz panovníka zavítali mezi zdi dávno zapomenuté tvrze. O té se široko daleko proslýchá, že je nejen prokletá, ale i stálým domovem Smrti. Ta je místními popisována jako temný přízrak s ptačím zobákem, jenž pohlcuje vše živé. Úkolem mladých dobrodruhů tak najednou není jen oprava a obrana tvrze před nájezdy, ale i zjištění, co temného se v lesích ukrývá. Ale nebojte, dokud žijete, máte stále naději uspět.

Naše táborová základna, kde jsme byli ubytovaní se stala onou tvrzí, do které naši dobrodruzi dorazili. Na začátku jsme se věnovali tvorbě postavy a vysvětlení základních pravidel. Děti dostaly základní výbavu a deníky se svými novými schopnostmi.

Kameny moci

Již krátce po příjezdu dobrodruzi zjistili, že to nebude jednoduché. Ať už ze strany vytrvalého kapitána Brena, o kterém by se dalo říct, že je vojákem do morku kostí, tak ze strany nezvaných, ovšem stálých, obyvatelů tvrze. Mezi mnohé lze jmenovat nemrtvé, duchy a skřítky, jež střeží svá tajemství a nic nedají zadarmo. Není radno si rozhněvat ani starou čarodějnici. Sídlí totiž nedaleko a zná to tam lépe než své boty. Právě ona dobrodruhům poradila, kudy vede cesta k jádru problému – tedy k půlelfí kouzelnici Melise. Ta ve slepé touze po moci omylem otevřela portál do jiného světa a tím vypustila onen temný přízrak. Klíč k vyřešení by měly představovat tři kameny moci. Otázkou je, jestli to bude stačit.

Po několika dnech děti prozkoumaly tvrz a našly zde jisté zvláštnosti – ducha místního knihovníka, kterého rozhněvaly, anebo zasypanou část sklepení, co skrývala dvě patra katakomb a nelehké překážky a souboje. Odměnou jim byly suroviny na výrobu zbraní a kouzelných lektvarů. Objevil se tam také skřítek, který je provázel do konce tábora. Ve tvrzi se objevila i víla. Ačkoliv dobrodruhům pomáhala i během dalších dnů, ne všichni však chtěli s vílou spolupracovat.

Odhalování okolí, kreslení mapy a vlkodlačí nákaza

Žádnou z informací by se ale dobrodruzi nedozvěděli bez řádného průzkumu a značení si všeho do velké mapy. Díky tomu objevili sídlo čarodějnice, vypálenou vesnici, trpasličí důl, bobří hráz i starý kostel. Objevili také doupě vlkodlaka, se kterým se museli utkat. U posledních dvou míst získali mnozí nejen prokletí lykantropie, ale i zásadní informace o tom, kdo je Melisa zač a co se v onu osudnou dobu odehrálo.

Děti měly k dispozici mapu prostředí předělanou do fantasy stylu přibližně korespondující s reálným okolím. Na tu si značily, kam se dostaly a co tam zajímavého nalezly.

Po prozkoumání blízkého okolí se děti vydaly zkoumat vzdálenější destinace kde narazily na další překážky a hádanky. Z některých tvorů si udělaly spojence a některé si rozhádaly. Splnily několik další úkolů a podařilo se jim dozvědět se mnoho hodnotných informací, které se v tvrzi před cca 20 lety staly.

Návštěvníci a příběhové zvraty

Závěrem si už jen mohli dobrodruzi domýšlet, jak hrůzostrašná událost zde musela proběhnout. Budiž jim tak malým rozptýlením vzácné návštěvy vděčných místních i zvědavých cestovatelů – Lorda Riknera s chotí Astorií, vychytralého kupce, či vděčné dcery farmáře Julie.

Během tábora navštívilo tvrz několik nahodilých či plánovaných návštěv, které ztvárnili někteří z nás, a tak děti mohly získat nové suroviny, informace anebo úkoly. Asi nejzajímavější událostí byla návštěva šlechtice, kterému děti připravily turnaj s měkčenými zbraněmi a lov, v jehož průběhu se odehrála zrada ze strany doprovodu Lorda Riknera.

Také se zde objevila interní politická přenice, kde se některé děti pokusily svrhnout kapitána Brena a nasadit do vedení svého zástupce. To nakonec vyřešilo slovo lorda Riknera, který vše nechal řádně vyšetřit a do čela dalšího vedení výpravy stvrdil kapitána Brena.

V závěru dobrodružného týdne se jim nakonec podařilo objevit Melisu zmraženou v čase, s pomocí rituálu ji vrátit zpět mezi živé a zjistit od ní další informace. Jsou však pravdivé? Dokázala se během těch dlouhých let změnit? A kolik dobrodruhů nakonec zůstane v okolí tvrze a pokusí se zjistit co se tam děje dál?

Dětem se podařilo paní Melisu vysvobodit z vlivu temnoty. Děti zareagovaly velmi pohotově a obratně přesvědčily paní Melisu o klamu, jemuž plně podlehla a stala se tak obětí temnoty. Co se stane dál?

Přidáš se k této zajímavé výpravě? Slyšíš volání? Chceš se stát součástí takovéto události?
Máš hned dvě možnosti:
  • Přijeď na naše RPG soustředění, kde se budeme během jednoho víkendu věnovat krátké výpravě nedaleko Poslední tvrze a prozkoumávat další prostředí…
  • Zúčastni se našeho dalšího LARPového tábora, kde společně budeme vydávat po stopách našeho příběhu a děti sami určují, jak se nakonec vyvine a co se stane v okolí Poslední tvrze.

© RPG PŘÍBĚHY 2023